Dyrare eller billigare att leva i Stockholms län 2026? Så påverkas hushållen i länets 26 kommuner
Vad kostar det egentligen att leva i Stockholms län under 2026? Svaret finns inte i en enda inflationssiffra. För en hyresgäst kan den största förändringen vara en högre månadshyra. För en villaägare kan el, vatten, avlopp och sophämtning väga tyngre. Samtidigt har en tillfälligt sänkt matmoms påverkat priserna i livsmedelsbutikerna, och SL:s periodbiljetter har fått en tillfällig prissänkning. STHLM.CITY sammanställer bekräftade förändringar, går igenom de 26 kommunerna och visar vad hushållen bör kontrollera i sina egna räkningar.

2026 är inte bara ett år med högre priser – vissa kostnader har också minskat
Det är lätt att beskriva hushållens ekonomi med ett enda ord: dyrt. Men utvecklingen under 2026 är mer komplicerad. Vissa återkommande utgifter har ökat, andra har minskat och några har förändrats genom politiska beslut.
En viktig förändring kom den 1 april, då momsen på livsmedel sänktes tillfälligt från 12 till 6 procent. Regeringens Matpriskommission uppgav i september att livsmedelspriserna sjönk med 5,5 procent mellan mars och april och att den lägre prisnivån därefter hade bestått. Kommissionen bedömde att skattesänkningen i huvudsak hade förts vidare till konsumentpriserna.
Samtidigt har hyrorna höjts för många hyresgäster. Kostnaderna för vatten och avlopp har ökat i Stockholm och Huddinge, och elpriserna har varierat kraftigt mellan månaderna.
Det betyder att två familjer med ungefär samma inkomster kan uppleva 2026 på helt olika sätt. En familj som hyr sin bostad och pendlar med SL har en annan kostnadsbild än en villaägare med elvärme och hög vattenförbrukning.
Det finns därför ingen rättvis jämförelse som enbart bygger på en generell inflationssiffra. För att förstå utvecklingen behöver man titta på varje kostnad för sig.
Mat: momsen sänktes – men hur mycket märks det i matkassen?
Den 1 april 2026 sänktes momsen på livsmedel från 12 till 6 procent. Åtgärden är tillfällig och gäller till och med den 31 december 2027.
Enligt regeringens uppföljning sjönk livsmedelspriserna med 5,5 procent mellan mars och april. Prisnivån låg sedan kvar på en lägre nivå. Det är en av de tydligaste förändringarna under året som direkt berör hushåll i samtliga 26 kommuner.
Men det är viktigt att skilja mellan en sänkning av prisnivån och hur mycket ett enskilt hushåll sparar. Besparingen beror på hur mycket familjen handlar, vilka varor den köper och hur priserna på enskilda produkter utvecklas.
En familj som handlar mycket mat får i kronor större effekt än en person som handlar lite. Samtidigt är det inte korrekt att lova att varje hushåll får exakt 5,5 procent lägre matkostnad. Uppgiften gäller den uppmätta prisutvecklingen för livsmedel, inte varje enskild kunds kvitto.
För konsumenterna är det därför värt att jämföra kvitton från före och efter den 1 april, men också att jämföra samma varor mellan olika butiker. En lägre moms garanterar inte att varje produkt är billigast i en viss butik.
Det här gäller i alla 26 kommuner: Botkyrka, Danderyd, Ekerö, Haninge, Huddinge, Järfälla, Lidingö, Nacka, Norrtälje, Nykvarn, Nynäshamn, Salem, Sigtuna, Sollentuna, Solna, Stockholm, Sundbyberg, Södertälje, Tyresö, Täby, Upplands Väsby, Upplands-Bro, Vallentuna, Vaxholm, Värmdö och Österåker.
Matmomssänkningen är nationell. Det finns därför inte stöd för att säga att den i sig har gett större effekt i en viss Stockholmskommun än i en annan. Skillnaderna mellan hushåll handlar framför allt om konsumtion, butikernas priser och familjernas inköpsvanor.
Hyra: många hyresgäster fick en höjning under 2026
För hyresgäster är bostaden ofta den största fasta utgiften. Under 2026 har många hyresvärdar i Stockholmsregionen kommit överens om hyreshöjningar, men nivåerna skiljer sig mellan bolag och fastigheter.
Hyresgästföreningens sammanställning visar bland annat följande överenskommelser för 2026:
- Botkyrkabyggen: 3,75 % från 1 januari
- Ekerö Bostäder: 3,45 % i genomsnitt
- Haninge Bostäder: 3,38 % i genomsnitt
- Huge, Huddinge: 3,45 % enligt överenskommelsen (genomsnitt 3,43 %)
- Järfällahus: 1,5 % (nyproduktion 0,75 %)
- Nykvarnsbostäder: 3,22 % i genomsnitt
- Signalisten, Solna: 3,25 %
- Sigtunahem: 3,09–3,5 % från 1 januari
- Sollentunahem: 3,45 % (nyproduktion 1,84 %)
- Telge Bostäder, Södertälje: 3,5 % (kallhyra 3,3 %)
- Tyresö Bostäder: 3,52 % i genomsnitt från 1 januari
- Upplands-Brohus: 3–3,55 %
- Värmdö Bostäder: 3,5 %
- Väsbyhem, Upplands Väsby: 3,45 % från 1 februari (kallhyra 2,95 %)
- Armada, Österåker: 52 kronor per kvadratmeter och år
Tabellen visar varför det är missvisande att tala om en enda hyreshöjning för hela Stockholms län. Procentsatserna gäller olika bostadsbolag, och vissa överenskommelser skiljer mellan äldre bostäder, nyproduktion, varmhyra och kallhyra.
En höjning på 3,5 procent betyder inte heller samma belopp för alla. Om en hyra är 8 000 kronor i månaden motsvarar 3,5 procent 280 kronor mer per månad, eller 3 360 kronor på ett år om höjningen gäller under hela året. Vid en hyra på 12 000 kronor blir motsvarande ökning 420 kronor per månad.
Detta är räkneexempel, inte uppgifter om en viss lägenhet. Den faktiska höjningen beror på hyresvärdens överenskommelse och när den börjar gälla.
Vad gäller i de olika kommunerna?
Botkyrka: Botkyrkabyggen har en överenskommen höjning på 3,75 procent från den 1 januari 2026. Det gäller bolagets berörda hyresgäster, inte automatiskt alla privata hyresvärdar i kommunen.
Ekerö: Ekerö Bostäder har kommit överens om en genomsnittlig höjning på 3,45 procent. Privata hyresvärdar kan ha andra villkor.
Haninge: Haninge Bostäder har en genomsnittlig höjning på 3,38 procent. Det är den bekräftade uppgiften för bolaget, inte en generell procentsats för hela Haninge.
Huddinge: Huge har en överenskommelse som innebär 3,45 procent för 2026, med särskilda villkor för nyproduktion. Enskilda hyresgäster behöver kontrollera vad som gäller för den egna bostaden.
Järfälla: Järfällahus har en lägre överenskommen höjning än flera andra allmännyttiga bostadsbolag: 1,5 procent, medan nybyggda fastigheter omfattas av en höjning på 0,75 procent. Det är ett exempel på att utvecklingen inte är likadan i hela regionen.
Nykvarn: Nykvarnsbostäder har en genomsnittlig höjning på 3,22 procent. Nyproduktion omfattas av särskilda nivåer.
Solna: Signalisten har en överenskommelse på 3,25 procent.
Sigtuna: Sigtunahem har överenskomna höjningar på 3,09–3,5 procent från den 1 januari.
Sollentuna: Sollentunahem har en höjning på 3,45 procent, medan nyproduktion omfattas av en annan nivå.
Södertälje: Telge Bostäder har en överenskommelse på 3,5 procent, med en lägre nivå för kallhyra.
Tyresö: Tyresö Bostäder har en genomsnittlig höjning på 3,52 procent från den 1 januari.
Upplands-Bro: Upplands-Brohus har överenskomna höjningar inom intervallet 3–3,55 procent.
Upplands Väsby: Väsbyhem har en höjning på 3,45 procent från den 1 februari, med en annan nivå för kallhyra.
Värmdö: Värmdö Bostäder har en överenskommen höjning på 3,5 procent.
Österåker: Armada har en överenskommelse om 52 kronor per kvadratmeter och år. För en lägenhet på 70 kvadratmeter motsvarar det ungefär 303 kronor per månad.
Och de övriga kommunerna?
I Danderyd, Lidingö, Nacka, Norrtälje, Nynäshamn, Salem, Stockholm, Sundbyberg, Täby, Vallentuna och Vaxholm finns också hyresgäster som berörs av förhandlingar och hyresändringar. Men en enda kommunprocent kan inte anges utan att specificera hyresvärd och bostadstyp. I Stockholm finns dessutom många olika privata och kommunala hyresvärdar.
För Stockholms stads allmännyttiga bolag anger Hyresgästföreningen att Svenska Bostäder har en överenskommelse om 3,5 procent från den 1 januari 2026. För Stockholmshem och Familjebostäder anges ett tvåårsavtal med en höjning på i genomsnitt 4,69 procent från 2025 och 3,5 procent från 2026. Det är viktigt att inte blanda ihop 2025 års och 2026 års höjningar när man räknar på hushållets kostnad.
För Nynäshamnsbostäder uppgav sammanställningen att förhandlingarna om 2026 års hyror fortfarande pågick. Det är därför inte korrekt att sätta en slutlig procentsats utan att kontrollera om en senare överenskommelse har träffats.
Den praktiska slutsatsen är enkel: den som hyr sin bostad bör kontrollera sin egen hyresavi och hyresvärdens överenskommelse. En regional genomsnittssiffra kan ge bakgrund, men den ersätter inte den faktiska uppgiften för den enskilda bostaden.
El: priset på el och avgiften för elnätet är två olika saker
När elkostnaden diskuteras blandas ofta två delar ihop. Den ena är elhandeln, alltså priset för själva elen. Den andra är elnätsavgiften, som betalas till det företag som transporterar elen till bostaden.
Till detta kommer skatter och andra avgifter. Därför kan två hushåll med samma elförbrukning få olika räkningar beroende på elavtal, nätbolag, bostadstyp och förbrukningens fördelning över dygnet.
SCB:s statistik visar att elpriserna varierade under 2026. I maj var elpriserna 15 procent högre än ett år tidigare. I juli var de 6,9 procent högre än i juli 2025, medan priserna i augusti ökade jämfört med juli. SCB:s preliminära uppgift för september visade en ökning av den allmänna inflationstakten, där högre energipriser var en viktig förklaring.
Det går alltså inte att säga att elen helt enkelt blev billigare eller dyrare under hela året utan att ange jämförelseperiod. Priset har rört sig mellan månaderna.
Varför kan två grannar få olika elräkningar?
Det kan bero på att den ena har rörligt elpris och den andra ett fast avtal, att bostäderna värms på olika sätt eller att hushållen använder olika mycket el. Villaägare med elvärme kan vara särskilt känsliga för prisförändringar under kalla perioder.
Elnätsavgiften är ytterligare en faktor. Ett förändrat tariffsystem kan påverka hushåll olika beroende på säkringsstorlek, effektuttag och nätbolag. En förändring i avgiftsmodellen betyder inte automatiskt att alla kunder betalar mer.
För en korrekt jämförelse i Stockholms län måste man därför kontrollera:
- elhandelspriset och avtalsformen,
- elnätsföretagets tariff och eventuella förändringar under 2026,
- skatter och avgifter,
- hushållets faktiska förbrukning.
Utan dessa uppgifter vore det missvisande att utse en viss kommun till den dyraste för el. Elnätets geografiska område och hushållets avtal är viktigare än kommungränsen i sig.
Vatten och avlopp: en tydlig kostnadsökning i Stockholm och Huddinge
En av de tydligare lokala förändringarna under 2026 gäller vatten och avlopp i Stockholm och Huddinge.
Stockholm Vatten och Avfall uppger att VA-taxan inför 2026 höjdes med drygt 50 kronor per månad för en genomsnittlig, normalförbrukande lägenhet eller villa i Stockholm och Huddinge. För en genomsnittlig villa ökade taxan i genomsnitt med 9 procent och för lägenheter med 15 procent. Anläggningsavgiften för nyanslutning höjdes också, med i genomsnitt 15 procent för en villa och 35 procent för flerbostadshus.
Det är viktigt att förstå vad detta betyder. En ökning på drygt 50 kronor i månaden motsvarar mer än 600 kronor på ett år, om jämförelsen gäller samma typ av hushåll och samma förutsättningar under hela året.
Men det är inte ett belopp som automatiskt gäller alla fastigheter. VA-taxan består av olika delar, och den faktiska kostnaden påverkas av fastighetstyp, vattenförbrukning, avgiftsstruktur och hur kostnaden fördelas i en bostadsrättsförening eller hyresfastighet.
En boende i lägenhet får inte nödvändigtvis en separat VA-faktura. Kostnaden kan i stället påverka föreningens eller fastighetsägarens utgifter och därmed den samlade boendekostnaden. Hur mycket som i slutändan märks för den enskilda personen beror på hur fastigheten hanterar kostnaden.
Gäller samma ökning i alla kommuner?
Nej. Stockholm Vatten och Avfalls uppgifter gäller Stockholm och Huddinge. De kan inte användas som bevis för att vatten och avlopp har ökat lika mycket i exempelvis Norrtälje, Nykvarn, Nynäshamn eller Värmdö.
Varje kommun eller VA-huvudman har egna taxor, avgiftsmodeller och beslut. För att jämföra alla 26 kommuner på ett rättvist sätt måste man använda samma typ av bostad och samma antaganden om vattenförbrukning. Annars riskerar jämförelsen att blanda ihop skillnader i taxor med skillnader i hur mycket vatten hushållen använder.
För villaägare är det särskilt viktigt att skilja mellan den löpande VA-avgiften och anläggningsavgiften, som normalt blir aktuell vid nyanslutning. En höjd anläggningsavgift påverkar inte alla befintliga hushåll på samma sätt som en höjd löpande avgift.
Sophämtning och avfall: kontrollera kommunens faktiska taxa
Avfallsavgifter är en annan del av hushållens återkommande kostnader. Men avgiften beror ofta på boendeform, kärlstorlek, hämtningsintervall, sortering och lokala regler.
För Stockholm och Huddinge har det införts förändringar i avfallstaxan för 2026. Stockholm Vatten och Avfall beskriver bland annat att taxan ska uppmuntra till bättre sortering av matavfall och användning av avfallskärl. Det går däremot inte att dra slutsatsen att varje hushåll fått samma höjning: vissa avgifter kan påverkas av vilket abonnemang hushållet har och hur avfallet hanteras.
I andra kommuner behöver taxan kontrolleras separat. För en villaägare kan sophämtningen vara en tydlig post på den egna fakturan. För en hyresgäst eller bostadsrättsinnehavare kan kostnaden ligga inbakad i fastighetens gemensamma utgifter.
Det är därför inte tillräckligt att jämföra enstaka standardavgifter. En rättvis jämförelse måste ange vilken typ av hushåll och vilket abonnemang som avses.
SL: en viktig förändring för pendlare under andra halvan av 2026
Kollektivtrafiken är en stor del av vardagsbudgeten för många som bor i Stockholms län. Under andra halvan av 2026 har SL haft en tillfällig prissänkning på 50 procent för vissa 30-dagarsbiljetter och månadsprenumerationer.
SL anger att prissänkningen gäller under 2026 och att den för prissänkta 30-dagarsbiljetter har särskilda regler för köp och aktivering. Den 2 december är sista dagen för köp och aktivering av dessa 30-dagarsbiljetter. Månadsprenumerationen har enligt SL det lägre priset även för decemberbiljetten.
Detta är en konkret lättnad för de resenärer som omfattas av erbjudandet. Men den ska inte beskrivas som en permanent sänkning av SL:s ordinarie priser. Det är en tillfällig åtgärd kopplad till statligt stöd till kollektivtrafiken.
För hushåll som pendlar dagligen kan skillnaden vara betydande under de månader då rabatten gäller. För den som reser mer sällan eller använder andra biljettyper kan effekten vara mindre eller ingen alls.
En korrekt artikel bör därför ange vilken biljett som omfattas, hur länge priset gäller och när resenären senast behöver aktivera biljetten.
Vad säger den samlade inflationen?
SCB:s konsumentprisindex visar den genomsnittliga prisutvecklingen för hushållens konsumtion i Sverige. Det är en viktig bakgrund, men det är inte ett mått på exakt hur mycket kostnaderna ökat för en viss familj i Stockholm.
I augusti 2026 var inflationstakten enligt KPI 0,3 procent jämfört med samma månad året före. Samtidigt var hyrorna för hyreslägenheter 3,3 procent högre än ett år tidigare. Priserna på mat och alkoholfria drycker låg däremot lägre än i augusti 2025. SCB redovisade även att elpriserna steg från juli till augusti.
Detta visar varför den allmänna inflationen inte berättar hela historien. En låg total inflation betyder inte att alla utgifter har blivit billigare. Hyror kan öka samtidigt som matpriser sjunker. Elkostnaden kan stiga en månad och falla nästa.
SCB:s preliminära beräkning för september 2026, publicerad den 7 oktober, visade en inflationstakt på 1,1 procent enligt KPI. SCB pekade på högre energipriser som en viktig förklaring. Den slutliga statistiken för september var vid publiceringstillfället ännu inte tillgänglig.
Därför bör man inte dra slutsatser om hela årets utveckling enbart från den senaste månaden. En rättvis bedömning behöver jämföra samma period med föregående år och skilja mellan prisnivå, månadsförändring och årsförändring.
Alla 26 kommuner: vad går att säga – och vad måste kontrolleras lokalt?
För att jämföra levnadskostnader i Stockholms län krävs mer än en tabell med kommunnamn. Hyresnivåer beror på bostad och hyresvärd. VA-avgifter och avfallstaxor beslutas lokalt. Elkostnaden påverkas bland annat av nätbolag och avtal. Matmomsen och SL:s tillfälliga rabatt är däremot bredare åtgärder som påverkar många hushåll i hela regionen.
Nedan sammanfattas vad som är särskilt viktigt att kontrollera i respektive kommun. Där en specifik lokal siffra inte är bekräftad anges det öppet i stället för att skapa en falsk jämförelse.
- Botkyrka: Botkyrkabyggen: 3,75 % hyreshöjning från 1 januari. Kontrollera separat VA- och avfallstaxa.
- Danderyd: Hyresvärdens faktiska överenskommelse samt kommunens eller VA-huvudmannens taxa.
- Ekerö: Ekerö Bostäder: 3,45 % i genomsnitt. Kontrollera lokala avgifter för vatten och avfall.
- Haninge: Haninge Bostäder: 3,38 % i genomsnitt. Kontrollera kommunala avgifter och den egna elnätskostnaden.
- Huddinge: Huge: omkring 3,45 % enligt överenskommelsen. VA-taxan ökade med drygt 50 kr per månad för ett genomsnittligt hushåll enligt Stockholm Vatten och Avfall.
- Järfälla: Järfällahus: 1,5 %, nyproduktion 0,75 %. Kontrollera taxor för VA och avfall separat.
- Lidingö: Kontrollera hyresvärdens överenskommelse och lokala VA- och avfallsavgifter; en generell kommunprocent är inte fastställd här.
- Nacka: Kontrollera hyresvärdens faktiska hyresändring, VA-taxa och avfallsabonnemang.
- Norrtälje: Kontrollera den lokala VA- och avfallstaxan samt hyresvärdens överenskommelse.
- Nykvarn: Nykvarnsbostäder: 3,22 % i genomsnitt. Kontrollera kommunens taxor för vatten, avlopp och avfall.
- Nynäshamn: Kontrollera den slutliga hyresöverenskommelsen för Nynäshamnsbostäder och de lokala avgifterna.
- Salem: Kontrollera hyresvärd, VA-taxa och avfallsabonnemang; en bekräftad generell procentsats saknas.
- Sigtuna: Sigtunahem: 3,09–3,5 %. Kontrollera avgifter för vatten, avlopp och avfall.
- Sollentuna: Sollentunahem: 3,45 %, nyproduktion 1,84 %. Kontrollera övriga lokala avgifter.
- Solna: Signalisten: 3,25 %. Kontrollera fastighetens övriga kostnader och den egna elnätsavgiften.
- Stockholm: Svenska Bostäder: 3,5 %. Stockholmshem och Familjebostäder: 3,5 % för 2026 enligt tvåårsavtalet. VA-taxan ökade för genomsnittliga hushåll.
- Sundbyberg: Kontrollera hyresvärdens överenskommelse och de lokala VA- och avfallsavgifterna.
- Södertälje: Telge Bostäder: 3,5 %, kallhyra 3,3 %. Kontrollera kommunala taxor separat.
- Tyresö: Tyresö Bostäder: 3,52 % i genomsnitt. Kontrollera lokala avgifter.
- Täby: Kontrollera hyresvärdens avtal, VA-taxa och avfallsabonnemang.
- Upplands Väsby: Väsbyhem: 3,45 % från 1 februari, kallhyra 2,95 %.
- Upplands-Bro: Upplands-Brohus: 3–3,55 %. Kontrollera övriga lokala avgifter.
- Vallentuna: Kontrollera hyresvärdens avtal och kommunens aktuella taxor.
- Vaxholm: Kontrollera hyresvärdens faktiska överenskommelse samt lokala VA- och avfallsavgifter.
- Värmdö: Värmdö Bostäder: 3,5 %. Kontrollera avgifter för vatten, avlopp och avfall.
- Österåker: Armada: 52 kr per kvadratmeter och år enligt överenskommelsen. Kontrollera VA- och avfallstaxa separat.
Viktig metodanmärkning: Tabellen är en sammanställning av verifierade hyresuppgifter och de lokala frågor som behöver kontrolleras. Den är inte en komplett jämförelse av alla kommuners VA- och avfallsavgifter. För flera kommuner krävs ytterligare kontroll av de officiella taxebesluten innan exakta belopp kan publiceras.
Så kan ett hushåll räkna på sin egen kostnadsförändring
Det mest användbara sättet att förstå 2026 är att utgå från den egna bostaden och de egna räkningarna. En enkel kalkyl kan byggas upp av fem poster:
- Hyra eller boendekostnad: jämför hyran före och efter 2026 års överenskommelse. För bostadsrätt eller villa behöver man skilja på avgift, ränta, amortering och drift.
- El: jämför samma månader mellan två år och kontrollera både elhandel och elnät. En enda månads räkning kan ge en missvisande bild.
- Vatten, avlopp och avfall: använd den faktiska taxan och det egna abonnemanget. För lägenheter kan kostnaden ligga i fastighetens gemensamma utgifter.
- Mat: jämför samma varor eller liknande matkassar före och efter momssänkningen. Hushållets besparing beror på inköpen.
- Transport: kontrollera om hushållet har haft rätt till den tillfälliga SL-rabatten och vilka månader den faktiskt använts.
Om hyran exempelvis stiger med 280 kronor i månaden och VA-kostnaden ökar med 50 kronor i månaden blir den sammanlagda ökningen 330 kronor per månad, eller 3 960 kronor per år. Detta är bara ett illustrativt exempel; det beskriver inte alla hushåll och inkluderar inte förändringar i el, mat eller transport.
På samma sätt kan ett hushåll som använder en rabatterad SL-biljett och köper ungefär samma mängd mat ha fått en viss lättnad som delvis väger upp andra kostnadsökningar. Den faktiska nettoeffekten varierar.
Slutsats: det finns ingen enda levnadskostnad för hela Stockholms län
Under 2026 har hushållen i Stockholms län mött både kostnadsökningar och lättnader. Många hyresgäster har fått högre hyror. Stockholm och Huddinge har fått högre VA-taxor. Elpriserna har varierat under året. Samtidigt har den sänkta matmomsen bidragit till lägre livsmedelspriser, och SL har haft en tillfällig prissänkning på vissa periodbiljetter.
Skillnaderna mellan kommunerna är viktiga, men skillnaderna mellan hushåll inom samma kommun kan vara minst lika stora. En hyresgäst med fjärrvärme och en villaägare med elvärme har olika risker. En person som pendlar varje dag har andra transportkostnader än någon som arbetar hemifrån.
För att kunna utse den dyraste kommunen måste man jämföra samma typ av hushåll, samma bostadsstorlek, samma förbrukning och samma period. Utan en sådan standardiserad kalkyl vore en rangordning mer dramatisk än rättvisande.
Den viktigaste slutsatsen för den som bor i Stockholms län är därför att kontrollera de faktiska kostnaderna i den egna bostaden och kommunen. Den viktigaste slutsatsen för kommunerna och beslutsfattarna är att transparens spelar roll: hushållen behöver tydliga besked om vad som har ändrats, från vilket datum och hur mycket det innebär i kronor.
STHLM.CITY kommer att fortsätta följa konkreta beslut och förändringar som påverkar invånarna i länets 26 kommuner. När nya taxor eller överenskommelser publiceras ska de jämföras med tidigare nivåer och förklaras med tydliga exempel, så att läsaren kan förstå vad förändringen betyder för den egna vardagsekonomin.
KÄLLOR OCH UNDERLAG
- SCB – Konsumentprisindex och inflation 2026: https://www.scb.se/en/finding-statistics/statistics-by-subject-area/prices-and-economic-trends/price-statistics/consumer-price-index-cpi/
- Hyresgästföreningen – Förhandlingsläget i Stockholm: https://www.hyresgastforeningen.se/regioner/stockholm/hyresforhandlingar/forhandlingslaget-i-stockholm/
- Stockholm Vatten och Avfall – VA- och avfallstaxor 2026: https://www.stockholmvattenochavfall.se/taxa2026
- Regeringen – Uppföljning av den sänkta matmomsen, 1 september 2026: https://www.regeringen.se/pressmeddelanden/2026/09/livsmedelspriserna-sjonk-med-55-procent-efter-halveringen-av-matmomsen/
- SL – Tillfällig prissänkning på periodbiljetter: https://sl.se/biljetter/sortiment-och-regler/tillfallig-prissankning
